Przeciążenia, urazy, nagły wykrok, nieodpowiednie rozgrzanie – to tylko niektóre przyczyny, uszkodzeń przyczepu mięśni w okolicy biodra. Młodzi piłkarze są podatni na takie kontuzje. Opowiada o nich Michał Drwięga, ortopeda z Carolina Medical Center.

Uszkodzenia awulsyjne polegają na tym, że przyczep mięśnia odrywa się wraz z fragmentem kostnym. Takie uszkodzenia są najczęstsze u dzieci, ponieważ fragment kostny jest zdecydowanie słabszy niż sam mięsień. U dorosłych zazwyczaj jest na odwrót –uszkadza się ścięgno bez fragmentu kostnego – wytłumaczył Drwięga.

W przypadkach uszkodzeń awulsyjnych potrzebne jest przeprowadzenie operacji. - Jest to bardzo ważne, ponieważ mięsień oderwany od przyczepu nie funkcjonuje. Blizna, która powstanie będzie niewydolna i to może dyskwalifikować naszych zawodników z dalszej gry – podkreślił.

Lepiej jest prowadzić profilaktykę niż leczyć, dlatego aby zapobiec ważna jest odpowiednia rozgrzewka, odpowiednia elastyczość mięśni, wykonanie pełnych zakresów ruchu w stawie biodrowym przed treningiem. To zapobiegnie w przyszłości uszkodzeniom mięśni – poradził ortopeda.

Michał Drwięga – specjalista ortopedii i traumatologii sportowej, Centrum Leczenia Urazów Sportowych (CLUS), Carolina Medical Center.