Niektórzy piłkarze od młodych lat wiedzą, że chcą grać w bramce. Jakie cechy powinien posiadać zawodnik występujący na pozycji golkipera? Opowiada o tym Wojciech Kowalewski, były bramkarz reprezentacji Polski.

Na etapie szkolenia młodych zawodników nie dochodzi jeszcze do przypisywania ich do poszczególnych pozycji. – Mamy jednak takich piłkarzy, którzy w wieku dziesięciu, jedenastu lat są zdeterminowani, żeby grać w bramce i naprawdę nieźle im to wychodzi. Na tym etapie nie wprowadzamy specjalistycznego treningu bramkarskiego, ale widać u niech pewne predyspozycje – mówi Wojciech Kowalewski.

Były bramkarz reprezentacji Polski podkreśla znaczenie odwagi u zawodników, którzy chcą stać między słupkami. – W przypadku gry na innej pozycji zawodnik czasami brak odwagi może nadrobić talentem. W przypadku bramkarza taka śmiałość, determinacja, czyli ogólnie mówiąc charakter, jest bardzo ważnym elementem – zaznaczył.

Jeśli młody zawodnik chce występować w bramce, to my, trenerzy powinniśmy umiejętnie dawać mu taką możliwość, ale też nie zapominajmy o innych elementach, czyli o rozwijaniu ogólnych umiejętności piłkarskich. One we współczesnej grze bramkarzy są bardzo istotne – poradził.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube