Dariusz Gęsior podkreśla znaczenie pracy nad koordynacją młodych zawodników. W jaki sposób trenerzy mogą ją doskonalić u swoich podopiecznych? Koordynator ds. młodzieży Ruchu Chorzów prezentuje zabawy na utrzymanie się przy piłce.

Nazwa ćwiczenia: zabawy na utrzymanie się przy piłce

Kategorie wiekowe: D 11-12, C 13-14

Opis ćwiczeń:
Zawodnicy prowadzą piłki w wyznaczonym polu gry. Dwóch zawodników (w kamizelkach) bez piłek stara się je odebrać wykorzystując reguły dostosowane dla bramkarzy. W ciągu 60 sekund mają za zadanie zdobyć jak najwięcej piłek. Następnie piłkarze ci zmieniają się z dwoma zawodnikami prowadzącymi piłkę. Ta para, która zdobędzie najwięcej piłek, wygrywa.

Trzy czwarte zawodników prowadzi piłki w wyznaczonym polu gry. Jedna czwarta bez piłki próbuje je odebrać zgodnie z zasadami gry. Jeżeli im się to uda, następuje zmiana ról. Zawodnik, który stracił piłkę ma za zadanie odebrać futbolówkę innemu piłkarzowi. Za każdą stratę piłki naliczany jest punkt ujemny. Gra trwa osiem minut - po jej zakończeniu następuje podsumowanie. Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najmniej punktów ujemnych.

Korzyści:
Zawodnicy dzięki takim ćwiczeniom pracują nad techniką i koordynacją. – Baza ruchowa musi być na tyle duża, żeby w dorosłej piłce to było odskocznią, by jakość piłkarska była coraz lepsza – zaznacza Dariusz Gęsior.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube