Młodzi piłkarze powinni bardzo uważać na swoje stopy. W jaki sposób chronić je przed urazami? Opowiada o tym Franz Gondoin, podolog Carolina Medical Center.

Piłkarze muszą dbać, by ich stopy były odpowiednio usztywnione. Jeżeli tak się nie dzieje, to zawodnicy mogą mieć problemy z nadmierną pronacją lub supinacją stóp. – Pronacja jest to rotacja stopy do wewnątrz oraz zapadnięcie się sklepienia stopy tak, że wygląda na płaską – płaskostopie. Natomiast supinacja jest to rotacja stopy na zewnątrz oraz nadmierne wygięcie sklepienia stopy – wytłumaczył Gondoin.

Z powodu niedostatecznego usztywnienia środkowej części podeszwy buta, stopa piłkarza jest narażona na tendinopatie mięśni piszczelowych oraz mięśni strzałkowych. – Te mięśnie pomagają w utrzymaniu balansu stopy. Działają tak, jak sznurowadła. Stopa porusza się w zależności od ich pracy – zaznaczył.

Drugim rejonem stopy najbardziej narażonym na urazy u piłkarzy jest piąta kość śródstopia. Kiedy zawodnik kopie piłkę, na zewnętrznej stronie stopy pozostającej na podłożu opiera się cały ciężar ciała. To obszar bardzo blisko piątej kości śródstopia, która tym samym zostanie przeciążona – dodał.

W jaki sposób można unikać urazów stóp? – Rozwiązaniem będzie używanie odpowiednich wkładek. Wkładki zrobione na miarę sprawią, że obuwie będzie wygodniejsze i pomoże piłkarzowi w lepszym kontrolowaniu piłki. Zapobiegną niektórym urazom związanym z tendinopatiami. Wkładki odciążą niektóre rejony stopy i pomogą wesprzeć inne obszary – podkreślił podolog.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube

Franz Gondoin – podolog, Carolina Medical Center.