Tomasz Iwan podczas swojej kariery piłkarskiej grał jako boczny pomocnik. Specjalnie dla Extra Time scharakteryzował, jakie cechy musi posiadać zawodnik do gry na tej pozycji.

Były reprezentant Polski podkreślił duże oczekiwania w grze ofensywnej od bocznych pomocników. – Taki zawodnik powinien w odpowiednim momencie starać się dojść z piłką do linii końcowej, dośrodkować, bądź "przełamać" – wejść do środka i uderzyć. Jeżeli akcja prowadzona jest z lewej strony, prawy pomocnik powinien automatycznie znaleźć się w polu karnym i zamykać akcję. Jeżeli akcja jest z prawej strony, to lewy pomocnik zachowuje się podobny sposób – powiedział.

Jak zaznaczył Iwan, gra na pozycji bocznego jest bardzo wymagająca. – Podczas meczów pokonuje się ogromne ilości kilometrów. Zawodnik praktycznie się nie zatrzymuje, bo cały czas bierze udział w grze ofensywnej lub defensywnej – stwierdził.

Na pewno bardzo przydatna jest umiejętność gry "jeden na jeden", szczególnie w wyprowadzaniu ataków oraz umiejętności techniczne – bez tego nie można dobrze i celnie dośrodkowywać. Inne cechy, które predysponują zawodników do gry na tej pozycji to dynamika, szybkość, duża wydolność organizmu. Jeżeli do tego dodamy znakomite umiejętności techniczne, świetny drybling, uderzenie, to mamy wzorcowego bocznego pomocnika – dodał.

Za taki wzór Tomasz Iwan stawia kapitana reprezentacji Polski, Jakuba Błaszczykowskiego. – On pokazuje, jak powinien grać nowoczesny boczny pomocnik. To nie jest tylko postać zamknięta przy linii bocznej. Nie zachowuje się jak pociąg i nie jeździ tylko po jednej stronie w tą i z powrotem. Często swoimi niekonwencjonalnymi akcjami powoduje, że zdobywa bramki, albo wypracowuje gole kolegom. Schodzi do środka, szuka pozycji, nie jest przywiązany do linii bocznej. To powoduje duże zamieszanie w szeregach przeciwnika – podkreślił zalety pomocnika Borussii Dortmund.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube