Gry zadaniowe pozwalają trenerom nauczyć zawodników odpowiednich zachowań na boisku. O jednej z nich opowiada Marcin Dorna, trener reprezentacji olimpijskiej.

Nazwa ćwiczenia: gra zadaniowa z przewagą liczebną

Kategorie wiekowe: od E 9-10 do B 15-16

Opis ćwiczeń:
Ćwiczenie toczy się na na wyznaczonym placu gry i bierze w nim udział dwunastu zawodników. Uczestniczą w nim dwie drużyny po czterech zawodników. Dodatkowa czwórka zawodników obecna na placu gry włącza się w akcje zespołu, który akurat jest przy piłce.

Pamiętamy, aby zawodnicy w fazie atakowania potrafiły wykorzystać całą przestrzeń boiska. By ustawiali się daleko od siebie dając sobie możliwość utrzymania się przy piłce. Piłkarze drużyny broniącej się muszą grać blisko siebie i w odpowiednim momencie spróbować zaatakować przeciwnika i odebrać piłkę – zaznacza trener Marcin Dorna.

Rozwinięciem tego ćwiczenia jest gra, w której zawodnicy "neutralni" ustawieni są w czterech kwadratach w narożnikach pola gry. – Zabieg ten ma na celu, aby nasi zawodnicy faktycznie wykorzystywali przestrzeń całego boiska – podkreślił Dorna.

Zabraniona jest dwukrotna wymiana podań z jednym zawodnikiem neutralnym. Zawodnicy neutralni nie mogą wymieniać podań między sobą.

Po podaniu od zawodnika neutralnego, zadaniem piłkarza jest wykonanie przyjęcia w kierunku innej strefy boiska. Uczy to ich zmiany kierunku gry.

Korzyści:
Zawodnicy w trakcie gry zawodnicy uczą się i doskonalą utrzymanie się przy piłce. Z kolei zawodnicy drużyny, która jest mniej liczebna, pracują nad sposobami odzyskania futbolówki.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube