Dośrodkowanie wewnętrznym podbiciem muszą doskonale opanować boczni pomocnicy i boczni obrońcy. Specjalnie dla Extra Time ćwiczenie doskonalące tę umiejętność przedstawia Paweł Olkowski, pomocnik Górnika Zabrze.

Na czym polega ćwiczenie?

Warunkiem prawidłowego wykonania tego elementu technicznego jest odpowiedni nabieg na piłkę. W przypadku tego rodzaju nabiegu jego kierunek jest inny niż kierunek lotu piłki (na zdjęciu obok).

Podczas ćwiczenia należy zwrócić uwagę na ustawienie stopy postawnej. Musi się ona znajdować w odpowiedniej odległości od piłki, aby pozwolić na swobodny kontakt z piłką wewnętrznym podbiciem.

W ostatniej fazie dośrodkowania następuje przeniesienie nogi uderzającej i skrzyżowanie jej z nogą postawną.

Należy wymagać, żeby każdy z zawodników potrafił dośrodkować piłkę prawą i lewą nogą. Stąd w treningu akcentujemy nauczanie i wykonanie tego elementu technicznego obiema nogami.

Kiedy wykorzystać to zagranie?

Najczęściej to zagranie jest wykorzystywane w trakcie akcji ofensywnych przez zawodników będących w bocznych sektorach boiska. Celem najczęściej jest skierowanie piłki w sektor centralny pola karnego, a więc bezpośrednio przed bramkę.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube