Wielu rodziców martwi się, że ich dzieci mają płaskie stopy. Czasami pojawiające się problemy są jedynie przejściowe. Bardzo ważna jest w takich przypadkach diagnoza. – W razie wątpliwości koniecznie należy konsultować się z ortopedą – zaznacza dr Michał Drwięga z Carolina Medical Center.

Istnieje wiele sposobów ustawienia stopy. Ale nie każde ustawienie stopy na płasko jest patologią. – Kiedy małe dziecko staje na podłożu i wydaje się, że jego stopa jest płaska, należy się temu przyjrzeć. Istnieje coś takiego, co się nazywa stopa płaska wiotka – tłumaczy Drwięga.

Jak można to rozpoznać? – Gdy każemy dziecku stanąć na palcach i zaczynamy wtedy widzieć odtworzenie prawidłowego łuku – stopa ładnie się wysklepia, pięty idą do środka – i to ustawienie przestaje być problemem. Podobnie dzieje się, kiedy weźmiemy stopę dziecka w ręce i zegniemy paluch. Taka stopa nie jest stopą płaską. Takiemu dziecku wymyślamy zabawy, w których chodzi ono na paluszkach, na bocznej stronie stopy, na przyśrodkowej części, na piętach – zaznaczył.

Jeżeli dziecko jest starsze i nadal ma płaską stopę, to oznacza, że jego mięśnie się nie wzmocniły. Wtedy przeważnie zapisujemy go na dodatkowe ćwiczenia. Kiedy natomiast ma takie zajęcia, że bardzo długo stoi, noga nie pracuje, warto jest używać odpowiednich butów. Takie dziecko tym bardziej nie zwalniamy z zajęć WF. Tym bardziej każemy mu ćwiczyć, być aktywnym, wzmacniać mięśnie – podkreśla ortopeda.

Nie każda stopa płaska musi być jednak wiotka. – Jeżeli widzimy u dziecka, że stopa w spoczynku nie ustawia się prawidłowo, to koniecznie należy skonsultować to z ortopedą. On wykona zdjęcia rentgenowskie, zbada i powie, czy takie stopy wymagają odpowiedniego leczenia, czy nie. Jeżeli macie państwo problem z decyzją, czy stopa jest prawidłowa, to zawsze warto jest udać się do ortopedy, do lekarza sportowego – zaapelował lekarz.

W jakich przypadkach występują przeciwwskazania do gry w piłkę nożną? – Jeśli jest to stopa tylko płaska wiotka, to taki zawodnik powinien dużo trenować, biegać, używać normalnych butów i to nie stanowi problemu. Jeżeli jednak stopy są zdeformowane, to mogą one wymagać korekcji – zakończył Drwięga.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube