Trenerzy podczas gier mogą ćwiczyć z piłkarzami pewne warianty gry. Zajęcia z wykorzystaniem zawodników neutralnych pozwalają doskonalić grę w ofensywie. Opowiada o nich Marcin Dorna, trener reprezentacji U15.

Nazwa ćwiczenia: gra zadaniowa z wykorzystaniem zawodnika neutralnego

Kategorie wiekowe: od E 9-10 do B 15-16

Opis ćwiczeń:
Gra toczy się na wyznaczonym polu gry, a na liniach końcowych ustawione są dla każdego zespołu po dwie bramki – do atakowania i bronienia. – Pamiętamy o tym, żeby te bramki były duże, żeby goli padało jak najwięcej. Musimy dostosować ilość bramek i wielkość do liczby zawodników i wielkości pola gry. Aby zajęcia, których celem jest zdobywanie bramek, kończyły się wynikiem 0:0 lub 1:0 – tłumaczy Marcin Dorna.

Trenerzy ustawiają na każdym boku wyznaczonego placu gry jednego dodatkowego zawodnika neutralnego. Ustawieni są w bocznych sektorach boiska, a także pomiędzy bramkami.

W początkowym etapie gier trenerzy nie powinni ograniczać liczby kontaktów, jaką mogą wykonać zawodnicy neutralni. – Chodzi o to, żeby podanie do nich nie przerywało, nie kończyło w pewien sposób gry – zaznaczył trener.

Zadaniem zawodników neutralnych jest wykonywanie celnych podań. – Jeżeli ten element wygląda bardzo dobrze w grze, to możemy ograniczyć zawodnikom liczbę kontaktów do jednego. Ważne jednak, żeby nie robili tego bezwiednie, automatycznie, nawet kosztem efektywności w grze. Dozwalamy na dwa, trzy kontakty z piłką w ruchu a gra musi być płynna – zaznaczył Dorna.

Korzyści:
Kiedy przy piłce jest twoja drużyna, możecie ćwiczyć grę w przewadze. Z kolei bez futbolówki doskonalicie grę przeciwko większej liczbie rywali.