Gry są istotną częścią treningu piłkarskiego. Trenerzy mogą je odpowiednio modyfikować, żeby pracować nad poszczególnymi elementami. O grze zadaniowej z uderzeniem do bramki opowiada Marcin Dorna, trener reprezentacji Polski U15.

Nazwa ćwiczenia: gra zadaniowa z akcentem uderzenia do bramki

Kategorie wiekowe: od E 9-10 do B 15-16

Opis ćwiczeń:
Gra toczy się na wyznaczonym polu gry, a na liniach końcowych ustawione są duże bramki. Trenerzy dzielą zawodników na dwie drużyny po pięciu zawodników. Do tego dochodzi czterech piłkarzy "neutralnych". Dwóch z nich ustawionych jest poza liniami bocznymi, a dwóch poza liniami końcowymi. - W fazie atakowania na połowie przeciwnika mamy grę "osiem na cztery" - tłumaczy Dorna.

Akcentujemy utrzymanie się przy piłce z kierunkiem ataku, a więc wykorzystaniem zawodników "zewnętrznych", dobre ofensywne podanie do zawodników znajdujących się za liniami końcowymi boiska, tak aby po podaniu zwrotnym można było uderzyć na bramkę – zaznacza Marcin Dorna.

Na początku trenerzy nie powinni ograniczać liczby kontaktów zawodnikom znajdującym się poza wyznaczonym polem gry. - Pamiętajmy, że nie mogą oni robić niczego w miejscu. Powinni być cały czas w ruchu.

Po kilku minutach gry trenerzy zamieniają zawodników w poszczególnych zespołach. Ci, którzy brali udział w grze wewnątrz boiska, ustawiają się za liniami bocznymi i końcowymi. Ci, którzy stali na zewnątrz, wchodzą do środka i nadal gramy czterech na czterech plus czterech zawodników "neutralnych".

Korzyści:
Dzięki temu ćwiczeniu zawodnicy doskonalą grę zarówno w ofensywie – podania, strzały oraz rozegranie akcji w przewadze, jak i w defensywie, kiedy przychodzi im bronić się przed atakami większej liczby zawodników.