W pierwszych latach treningów trenerzy sporo uwagi poświęcają na rozwój u zawodników motoryki. Służą temu rozmaite zabawy. O jednej z nich – "Wiosna, lato, jesień, zima" – opowiada Marcin Dorna, trener młodzieżowych reprezentacji Polski.

Nazwa ćwiczenia: zabawa "Wiosna, lato, jesień, zima"

Kategorie wiekowe: G 3-6, F 7-8

Opis ćwiczeń:
Trenerzy wyznaczają pole gry w kształcie kwadratu i ustalają, w jaki sposób zawodnicy mają prowadzić piłkę. Ich zadaniem jest reagować na bodźce od szkoleniowców. Na określone hasła, piłkarze ustawiają się na linii jednego z boków pola gry.

Każdy z boków oznaczony jest innym kolorem, który kojarzy się z daną porą roku. Bok odpowiadający "wiośnie" oznaczony jest zielonymi, "lato" – żółtymi, "jesień" – czerwonymi, a "zima" – białymi pachołkami.

Trenerzy określają także pozycję końcową zawodników. - Jeżeli mamy "wiosnę", to zawodnicy mogą ustawić się stojąc z piłką nad głową. Jeżeli mamy "jesień", to zawodnicy mogą stać z piłką pomiędzy nogami. Kształtujemy wszelkie formy ruchu, również, kiedy zawodnicy zatrzymują się na linii końcowej – opowiada Marcin Dorna.

Korzyści:
Podczas ćwiczenia będziesz doskonalił technikę prowadzenia piłki, a trenerzy sprawdzą twoją szybkość reakcji na podawane komendy. To istotna kwestia, bo podczas meczów czasami będziesz musiał błyskawicznie reagować na zmieniającą się sytuację na boisku.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube