Obuwie piłkarskie musi być odpowiednio dopasowane. Noszenie zbyt ciasnych butów może doprowadzić bowiem do powstawania kontuzji. W jaki sposób wybrać najlepsze dla siebie obuwie? Opowiada o tym Franz Gondoin, podolog Carolina Medical Center.

Można wyróżnić trzy rodzaje obuwia piłkarskiego: buty stosowane we wnętrzu pomieszczeń, buty stosowane na zewnątrz oraz buty stosowanie na sztucznej murawie. Każdy z wymieniowych typów obuwia składa się z części górnej, wierzchniej buta, części środkowej i podeszwy. Najlepsze jakościowo buty piłkarskie wykonane są z miękkich materiałów, jak np. ze skóry.

Z reguły większość piłkarzy nosi zbyt ciasne buty. buty wykonane z materiałów syntetycznych nie mają możliwości rozciągnięcia, więc pozostaną zbyt ciasne. Buty wykonane ze skóry, dzięki jej elastyczności dopasowują się do kształtu stopy – tłumaczy Franz Godoin.

Noszenie zbyt ciasnego obuwia może doprowadzić do kontuzji, zmienić sposób funkcjonowania i biomechanikę stopy. W jaki więc sposób piłkarze powinni odpowiednio dopasować buty? – Po pierwsze, zawsze przymierzaj nowe buty w skarpetach oraz ochraniaczach na piszczele, w których zamierzasz grać. Pamiętaj, że każdy rodzaj buta jest inny i posiada inną rozmiarówkę. Dlatego zawsze musisz przymierzać buty, zarówno te stosowane do wewnątrz, na zewnątrz czy na murawę, aby mieć pewność, że są odpowiednio dopasowane - wytłumaczył Gondoin.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube