Specyfika gry na pozycji bramkarza mocno się zmieniła w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Czym teraz się charakteryzuje? Opowiada o tym Wojciech Kowalewski, który występował w reprezentacji Polski w latach 2002-2009.

- Pamiętam, kiedy ja stawiałem swoje pierwsze kroki w karierze. Wtedy bramkarz był ostatnią deską ratunku, miał obronić to, co się dało,w miarę szybko i dokładnie wznowić grę i na tym jego rola się kończyła. Do gry na tej pozycji potrzeba było, oprócz sprawności fizycznej, odwagi, dobrego refleksu, koncentracji. Dodatkowe elementy nie były wymagane - wspomina Kowalewski.

Na początku lat 90-tych zmieniły się przepisy gry w piłkę, które wpłynęły na zmianę roli bramkarza w drużynie. Golkiper nie może już łapać futbolówki podanej przez kolegę z drużyny nogą. – W obecnych czasach bramkarz jest jest już jedenastym, pełnowartościowym zawodnikiem. W wielu sytuacjach to od niego rozpoczyna się konstruowanie akcji ofensywnych. W obecnych czasach bramkarze muszą mieć bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność gry obiema nogami – podkreślił były golkiper.

Oprócz tego bramkarze muszą oczywiście szkolić elementy związane ze specyfiką gry na tej pozycji – ogólną technikę bramkarską, technikę padu, technikę chwytu, umiejętności kierowania grą defensywną oraz rozpoczynanie ataków – krótkimi i długimi podaniami.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube