– Rola drugiego trenera jest bardzo ważna. Czasami z "drugiego rzędu" widać więcej – mówi Marek Wleciałowski. Asystent selekcjonera Waldemara Fornalika w reprezentacji Polski opowiedział także, jakie obowiązki spoczywają na pomocniku pierwszego szkoleniowca.

Pierwszy trener musi mieć zaplecze w postaci kilku zaufanych ludzi, którzy tworzą bardzo dobry klimat pracy, potrafią zainspirować i pomóc w podjęciu często bardzo ważnych decyzji – podkreślił Wleciałowski.

Obowiązki drugiego trenera są najczęściej ściśle określone. – Jeżeli chodzi o bezpośrednie przygotowanie do meczu, to w wielu przypadkach, tak jak na przykład w reprezentacji Polski, to asystent odpowiedzialny jest za analizę stałych fragmentów gry przeciwnika. Za przygotowanie wszystkich elementów, które są z tym związane – wyznaczeniu, kto za co ma odpowiadać na boisku, przewidywaniu określonych sytuacji, które mogą zaistnieć podczas meczu oraz informowania o tym pierwszego trenera – zaznaczył.

Oprócz typowych czynności związanych z dokumentacją, drugi trener odgrywa rolę w obserwacji detali – tego, jaki klimat panuje wokół drużyny, gestów i zachowań piłkarzy, tego jak wygląda rozgrzewka czy trening w dni poprzedzające spotkanie. Pierwszy trener czasem nie jest w stanie tego objąć – dodał asystent Waldemara Fornalika.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube