Jak należy komponować dietę młodego piłkarza? Jakie składniki powinny się na niej znajdować? Jakie dania najlepiej spożywać, a jakich unikać? Opowiada o tym Jagoda Podkowska, dietetyk w Centrum Rehabilitacji Sportowej.

Podstawą diety sportowca powinny być węglowodany. Przed treningiem najlepiej jest przyjmować węglowodany złożone: kaszę, pieczywo pełnoziarniste, makarony, a także płatki owsiane – zaznacza na wstępie.

Z kolei w trakcie treningu i po nim najlepiej byłoby, gdyby piłkarze przyjmowali węglowodany proste, czyli cukry proste, które są zawarte w owocach i naturalnych substancjach słodzących.

Kolejnym głównym składnikiem są białka – są one kluczowe dla potreningowej regeneracji mięśni. – Bardzo dobrym posiłkiem, który można spożyć w okresie od pół godziny do godziny po zajęciach jest koktajl na bazie jogurtu lub kefiru, połączonego z owocami, orzechami i nasionami, które będą dodatkowo źródłem zdrowych tłuszczów – poleca Jagoda Podkowska.

Jeżeli mowa o tłuszczach, to należy obalić mit, że tłuszcze są złe dla sportowców. – W przypadku młodych zawodników, są one niezwykle ważne, dlatego, że są też materiałem budulcowym – mówi dietetyk. – W diecie warto wymienić takie źródła tłuszczów jak ryby, orzechy, nasiona. Należy jednak unikać ciastek, słodyczy, mocno smażonych mięs i jedzenia typu fast-food – dodaje.

Młodzi piłkarze nie mogą zapominać o witaminach. Najlepszym ich nośnikiem są oczywiście warzywa i owoce. Przy intensywnym wysiłku zapotrzebowanie na witaminy jest znacznie większe, niż u zwykłego człowieka.

Należy także pamiętać o minerałach. Wśród tych, które mają największe znaczenie, należy wymienić magnez, wapń i żelazo. – Są niezbędne przy tworzeniu różnego rodzaju enzymów, hormonów. Warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, który u młodych piłkarzy bardzo często jest nadwyrężany poprzez intensywne treningi – podkreśla Jagoda Podkowska.

Niezwykle ważnym elementem jadłospisu jest woda. Warunkuje wszelkie przemiany biochemiczne w organizmie. W trakcie intensywnych treningów nawodnienie pełni bardzo ważną rolę.

Bardziej szczegółowo o wszystkich składnikach pokarmowych Jagoda Podkowska opowie w kolejnych odcinkach.