Współpraca pomiędzy trenerami klubowymi a selekcjonerami reprezentacji jest niezwykle istotna. Wspólnie mogą sprawić, że zawodnicy będą szybciej rozwijać umiejętności. O tym, jak powinna wyglądać komunikacja pomiędzy trenerami, opowiada Marcin Dorna, selekcjoner reprezentacji Polski U15.

- Komunikujemy się z trenerami klubowymi bardzo często. Rozmawiamy na temat rozwoju poszczególnych zawodników, co zrobić, żeby proces szkolenia był jak najbardziej efektywny. Kilka razy w roku spotykamy się z trenerami klubowymi, żeby skonfrontować sposób pracy w klubie i podczas zgrupowań reprezentacji - podkreślił Dorna.

Trenerzy reprezentacji młodzieżowych wprowadzili specjalny dokument - dziennik reprezentanta. Zawodnicy rejestrują w nim obciążenia meczowe, liczbę meczów, które rozgrywają w ciągu roku. Zapisują w nim także wyniki wszystkich testów, jakie przechodzą zarówno w klubie, jak i podczas konsultacji reprezentacji oraz informacje na temat kontuzji, jakie im się przydarzyły.

W dziennik selekcjonerzy mogą także wpisywać wskazówki dotyczące treningu indywidualnego z zakresu techniki, taktyki i motoryki. - Niektóre z elementów mogą być niedostrzeżone przez trenerów klubowych, ze względu na to, że wymagania w reprezentacjach młodzieżowych są większe - zaznaczył.

Selekcjoner reprezentacji Polski U15 uwypuklił także znaczenie kontaktów z trenerami reprezentacji poszczególnych województw. - To tam najlepsi zawodnicy trafiają w pierwszej kolejności. Kolejnym krokiem jest awans do młodzieżowej reprezentacji Polski. Powołujemy zawodników na podstawie obserwacji meczów reprezentacji województw i meczów klubowych - wytłumaczył.