Trenerzy w różny sposób mogą urozmaicać pierwsze minuty zajęć dla młodych piłkarzy. Jednym z ćwiczeń, jakie mogą do tego użyć, jest zabawa w berka. Opowiada o niej Wojciech Kowalewski, bramkarz reprezentacji Polski w latach 2002-2009.

Nazwa ćwiczenia: zabawa w berka

Kategorie wiekowe: F 7-8, E 9-10, D 11-12

Opis ćwiczeń:
Jeden z piłkarzy biega za pozostałymi uczestnikami zabawy. Kiedy uda mu się dotknąć jednego z nich, zawodnik zobowiązany jest przyklęknąć na jedno kolano i podnieść jedną rękę. Taką osobę można „uwolnić” podbiegając i dotykając jego ręki. Wtedy osoba ta może wrócić do zabawy.

Kolejną formą berka jest ćwiczenie doskonalące grę wewnętrzną częścią stopy. Jeden z zawodników wciela się w rolę "berka", który biega po wyznaczonym polu gry z piłką. Pozostali piłkarze mają za zadanie uciekać przed nim, prowadząc piłkę wewnętrzną częścią stopy. W momencie, kiedy "berek" dotknie piłką jednego z zawodników, zostaje on "złapany". Musi wtedy stanąć w rozkroku i trzymać piłkę nad głową. Inni uczestnicy zabawy mogą "uwolnić" kolegę poprzez zagranie piłki wewnętrzną częścią stopy pomiędzy jego nogami.

Korzyści:
Przedstawione zabawy pomogą ci rozgrzać mięśnie i przygotować do kolejnych ćwiczeń. Mają one również pomóc poprawiać twoją koordynację ruchową i elementy techniczne, jak prowadzenie piłki i grę wewnętrzną częścią stopy.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube