Piłkarze muszą wiedzieć, jak mają się zachowywać w poszczególnych fazach gry. Trenerzy objaśniają im to podczas treningów taktycznych.

Podczas zajęć treningowych na konsultacji selekcyjnej reprezentacji do lat 15, trener Marcin Dorna skoncentrował się na ustawieniu w defensywie, przejściu piłkarzy z obrony do ataku i zadaniach poszczególnych zawodników w tej fazie gry.

Druga część treningu została poświęcona została na pracę z poszczególnymi formacjami w fazach bronienia i atakowania. Czwórka obrońców miała za zadanie wyjść ze strefy i ustawić się względem piłki. Pozostali obrońcy musieli odpowiednio asekurować poczynania partnerów. Bardzo ważna w tym ćwiczeniu jest komunikacja pomiędzy zawodnikami.

Następnie piłkarze pod okiem trenera Dorny doskonalili wyprowadzenie piłki z własnej połowy. Zawodnicy podczas ćwiczenia są ustawieni ofensywnie, daleko od siebie. Środkowi obrońcy ustawili się w narożnikach pola karnego przodem do siebie, żeby kontrolować swoje pozycje. Z kolei boczni obrońcy ustawili się wysoko przy liniach bocznych boiska, żeby także do nich można było podać piłkę i rozpocząć akcję.

Podczas zajęć z czwórką obrońców w bramce ustawiany jest zawsze golkiper. Dzięki temu może on obserwować i chłonąć jak najwięcej informacji na temat sposobu gry. W trakcie zajęć doskonali także komunikację z partnerami z drużyny. – Ważne, by nie zapominać o bramkarzu i traktować go jako integralne ogniwo całej formacji defensywnej – podkreśla Dorna.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube