Najlepiej uczyć się poprzez zabawę. Trenerzy łączą ją z ćwiczeniami, które mają pomóc w harmonijnym rozwoju. Jedną z propozycji na urozmaicenie treningu jest zabawa orientacyjna, w której piłkarze reagują na hasła.

– Trenerzy mogą też pokazywać hasła na palcach. Wtedy zawodnicy będą musieli wykazać się większą koncentracją i częściej niż pod nogi, patrzeć przed siebie – radzi Marcin Dorna, trener młodzieżowych reprezentacji Polski.

Nazwa ćwiczenia: Zabawa "Kontroluj piłkę, reaguj na sygnał"

Kategorie wiekowe: G 3-6, F 7-8

Opis ćwiczeń:
Na wyznaczonym polu gry poruszaj się z piłką przy nodze. Pamiętaj o tym, żeby używać do tego wszystkich części stopy. Staraj się nie patrzeć na to, jak prowadzisz piłkę. Jak najczęściej spoglądaj przed siebie.

Na hasło trenera: "jeden", twoim zdaniem będzie zatrzymać się i postawić stopę na piłce. Wyprostuj plecy i pilnuj, żeby twoja sylwetka, była odpowiednio ułożona. W takiej postawie czekaj na dalsze komendy.

Na hasło "dwa" dobierz się z kolegą w parę. Ustawcie się obok siebie. Ty połóż rękę na jego barku, a on niech położy rękę na twoim.

Na hasło "trzy" dobierzcie się z kolegami w trójkę. Także ustawcie się obok siebie, kładąc ręce na barkach kolegów.

Korzyści:
Podczas tego ćwiczenia będziesz pracował nad prowadzeniem piłki. Przy okazji też trenerzy sprawdzą twoją szybkość reakcji na podawane komendy.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube