Umiejętność gry jeden na jednego jest niezbędna podczas meczów. Odpowiednie ćwiczenie doskonalące ten element gry prezentuje Łukasz Becella, trener drużyny młodzieżowej Śląska Wrocław.

Nazwa ćwiczenia: gra jeden na jednego doskonaląca koordynację

Kategorie wiekowe: C 13-14, D 11-12

Opis ćwiczeń:
Gra toczy się na polu gry o wymiarach 12 x 10 metrów. W bocznych sektorach boiska znajdują się bramki ze słupkami z koszulek w czterech kolorach.

Dwójka zawodników staje naprzeciwko siebie w odległości dwóch metrów. Każdy z nich ma futbolówkę przy nodze. Zadaniem zawodników jest podawać sobie piłkę tenisową. Na sygnał trenera, który podnosi koszulkę o określonym kolorze zawodnik, który ma piłkę tenisową, ma przeprowadzić piłkę przez bramkę o tym samym kolorze. Z kolei zadaniem zawodnika, który nie ma piłki, jest uniemożliwienie tego rywalowi. Jeżeli uda mu się przejąć piłkę, może przeprowadzić piłkę przez dowolną z trzech pozostałych bramek.

Zawodnik, który wypełni swoje zadanie, otrzymuje jeden punkt. Drugi z kolei musi wykonać albo przewrót w przód albo trzy "pompki".

Korzyści:
W ćwiczeniu akcent położony jest na koordynację i szybkość reakcji. Zawodnicy także doskonalą zachowanie w sytuacjach pojedynków jeden na jednego.