Podczas zajęć trenerzy mogą odpowiednimi ćwiczeniami generować określone zachowania piłkarzy. Podczas konferencji w ramach Akademii Piłkarskiej Grassroots 2013 w Warszawie Marcin Dorna, trener reprezentacji Polski U21, pokazał ćwiczenie, które ma doskonalić pojedynki jeden na jednego.

Nazwa ćwiczenia: gra w "dziadka" doskonaląca pojedynki jeden na jednego

Kategorie wiekowe: C 13-14, D 11-12

Opis ćwiczeń:
Ćwiczenie toczy się na wyznaczonym polu gry. Trener dzieli drużynę na dwie sześcioosobowe grupy. Pięciu zawodników staje przy ustawionych wcześniej słupkach, a jeden piłkarz idzie do środka. Zawodnicy ustawieni "na zewnątrz" muszą wykonać przynajmniej trzy kontakty z piłką. – Dzięki temu będzie wiele pojedynków, gry jeden na jednego, a tego elementu technicznego i taktycznego później w każdym etapie szkolenia potrzebujemy – zaznaczył Dorna. Jeżeli piłkarz poruszający się w środku przejmie piłkę, zamienia się miejscami z zawodnikiem, któremu odebrał futbolówkę.

W trakcie ćwiczenia szkoleniowiec zaproponował pewną modyfikację. Dwie grupy uczestniczące w "dziadku" miały się zamienić miejscami na boisku. Ostatnia osoba wbiegająca na wyznaczone pole gry, zostawała "dziadkiem".

Korzyści:
Zawodnicy w trakcie gry doskonalą panowanie nad piłką, wykonywanie precyzyjnych podań, a także zachowanie w sytuacjach jeden na jednego.