Napastnik musi być przygotowany na oddawanie strzałów w różny sposób i w różnych sytuacjach. Odpowiednie ćwiczenie prezentuje Tomasz Fornalik, były trener Ruchu Chorzów.

Nazwa ćwiczenia: kompleksowy trening strzelecki

Kategorie wiekowe: A 17-18, B 15-16

Opis ćwiczeń:
Ćwiczenie składa się z czterech etapów. W pierwszej fazie zawodnik rozgrywa piłkę z partnerem, przyjmuje piłkę i uderza na bramkę. – Akcentujemy wyjście na pozycję, dobrze przyjęcie i szybkość strzału – zaznaczył Fornalik.

W drugiej fazie zawodnik "buduje" sobie wolne pole i po dorzuceniu do niego piłki wykonuje on uderzenie z woleja. – Zwracamy uwagę na szybkość strzału, wykonanie strzału i precyzję uderzenia – podkreślił trener .

W trzeciej fazie zawodnik po ruchu zwodnym wychodzi do piłki zagranej przez partnera po ziemi. Trenerzy powinni zwracać zawodnikowi na odpowiednie tworzenie sobie wolnego pola.

W czwartej fazie zawodnik wychodzi do piłki dośrodkowywanej przez partnera i uderza ją głową. Bardzo istotny jest moment wyjścia do piłki, wykonanie odpowiedniego nabiegu, precyzja uderzenie, ale także i dośrodkowanie. – Akcentujemy tutaj dobre wykonanie techniczne ćwiczenia – powiedział Fornalik.

Korzyści:
Zestaw kilku ćwiczeń pozwala zawodnikowi doskonalić oddawanie strzałów w różny sposób w różnych sytuacjach. Piłkarze także doskonalą współpracę z dośrodkowywującymi partnerami.