Piłkarze powinni wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywać grę w przewadze. W jaki sposób to doskonalić? Bartłomiej Zalewski, trener reprezentacji Polski U15, prezentuje grę zadaniową na utrzymanie się przy piłce.

Nazwa ćwiczenia: gra zadaniowa doskonaląca utrzymanie się przy piłce

Kategorie wiekowe: B 15-16, C 13-14, D 11-12

Opis ćwiczeń:
Pole gry podzielone jest na trzy sektory. Trener dzieli zespół na dwie drużyny. W każdym z sektorów zewnętrznych znajdują się zawodnicy grający w przewadze trzech na dwóch. W sektorze środkowym rywalizuje po czterech piłkarzy z każdego zespołu. Zawodnik neutralny może się przemieszczać się pomiędzy strefami. Zawodnicy znajdujący się w poszczególnych sektorach nie mogą ich opuszczać.

Zawodnicy mają także ograniczoną liczbę kontaktów z piłką. Zawodnicy znajdujący się w strefach zewnętrznych mogą grać na dwa kontakty, a piłkarze z sektora centralnego mają do dyspozycji dowolną liczbę kontaktów. Zawodnik neutralny w zależności od umiejętności także może mieć ograniczoną liczbę kontaktów.

W trakcie gry zawodnicy zdobywają punkty. Pierwszą formą jest liczba podań wymienionych przy zespół w utrzymaniu się przy piłce – np. za 10 podań przyznawany jest 1 punkt. Drugą formą rywalizacji jest przeprowadzenie piłki z jednej zewnętrznej strefy zewnętrznej do drugiej strefy zewnętrznej z obowiązkowym przegraniem piłki przez sektor środkowy.

Korzyści:
W trakcie gry zawodnicy doskonalą utrzymanie się przy piłce, wychodzenie na pozycje, współpracę z partnerami, oraz doskonalenie orientacji przestrzennej. Jednym z celów tej gry jest doskonalenie umiejętności gry na swoich pozycjach. – Tak dobieramy składy i tak wyznaczamy zawodników w strefach, żeby były najbardziej zbliżone do ich pozycji boiskowych. Zawsze też rotujemy strony tak, żeby zawodnicy mogli się przyzwyczajać do alternatywnych pozycji – zaznaczył Zalewski.