Utrzymywanie się przy piłce grając w przewadze może wydawać się łatwe do wykonania, ale inaczej się dzieje, gdy gra toczy się na niewielkim obszarze boiska. W jaki sposób doskonalić ten element gry? Prezentuje Bartłomiej Zalewski, trener reprezentacji Polski U15.

Nazwa ćwiczenia: gra na utrzymanie się przy piłce z zawodnikiem neutralnym

Kategorie wiekowe: B 15-16, C 13-14

Opis ćwiczeń:
Trener dzieli zespół na trzy sześcioosobowe drużyny i wyznacza jednego zawodnika neutralnego. Dwie drużyny grają w środku wyznaczonego pola gry, natomiast piłkarze trzeciej drużyny poruszają się poza wyznaczonym polem. Zawodnik neutralny porusza się w środku pola.

Dwa zespoły grające w środku mają do pomocy zespół neutralny, którego piłkarze znajdują się poza polem. Zespół, który gra w osłabieniu, gra w szóstkę przeciwko trzynastu zawodnikom – zaznaczył Zalewski.

Zawodnicy znajdujący się w środku pola mogą grać na dwa kontakty, a zawodnicy poza polem gry i zawodnik neutralny mają do dyspozycji tylko jeden kontakt. W momencie, kiedy piłka opuści pole gry, albo zawodnicy wykonają nieprawidłową liczbę kontaktów gra wznawiana jest przez trenera podaniem do drużyny, która nie była w posiadaniu piłki.

Korzyści:
Głównym zadaniem tej gry jest utrzymanie się przy piłce w przewadze. Trenerzy mogą manewrować przy wielkości pola gry, liczbie zawodników i ilości kontaktów z piłką podnosząc lub obniżając zawodnikom poziom trudności.