Obrońcy muszą być przygotowani na rozpoczynanie akcji ofensywnych, ale i także na szybką reorganizację, kiedy dochodzi do straty piłki. Odpowiednią grę doskonalącą te elementy prezentuje Marcin Dorna, trener reprezentacji Polski U21.

Nazwa ćwiczenia: gra doskonaląca zachowanie defensywy w rozgrywaniu akcji i zatrzymywanie ataków przeciwnika grającego w przewadze liczebnej

Kategoria wiekowa: A 17-18

Opis ćwiczeń:
Drużyna podzielona jest na dwa zespoły. Jeden składa się z czwórki obrońców i bramkarza. Drugi natomiast z sześciu ofensywnych zawodników. Na początku szeroko ustawieni obrońcy doskonalą utrzymanie się przy piłce. Po kilku wymienionych podaniach zadaniem bocznego obrońcy jest podanie pomiędzy ustawionymi z boku boiska słupkami.

W tym momencie zakładamy, że jest to strata piłki – zaznacza Marcin Dorna. Zadaniem zawodników drużyny defensywnej jest reorganizacja ustawienia i próba zatrzymania akcji przeciwników. Piłkarze ofensywni starają się zakończyć akcję zdobyciem bramki w jak najkrótszym czasie.

Korzyści:
W trakcie ćwiczenia zawodnicy defensywni doskonalą rozgrywanie piłki oraz bronienie w sytuacjach z bardziej licznym przeciwnikiem. Zawodnicy ofensywni z kolei pracują nad wykańczaniem akcji będąc w przewadze liczebnej.

Chcesz współtworzyć Extra Time? Zaproponuj temat kolejnych materiałów wideo. Wyślij nam maila na extratime@tvp.pl.