W trakcie gier zadaniowych trenerzy mogą doskonalić u piłkarzy odpowiednie cechy w warunkach zbliżonych do meczu. Jedną z nich prezentuje Miłosz Stępiński, asystent trenera reprezentacji Polski U20.

Nazwa ćwiczenia: gra trzech na trzech z udziałem ośmiu zawodników "zewnętrznych"

Kategoria wiekowa: A 17-18

Opis ćwiczeń:
Ćwiczenie toczy się na wyznaczonym polu gry. W jego środku dochodzi do rywalizacji dwóch zespołów złożonych z trzech zawodników. Założeniem tej gry jest szybkie operowanie piłką, krótki kontakt z futbolówką poszczególnego zawodnika i wymiana piłki z zawodnikami "zewnętrznymi".

Podanie do zawodnika "zewnętrznego" jest możliwe dopiero po wymianie dwóch podań z zawodnikami znajdującymi się polu gry. Przy podaniu do takiego zawodnika zagrywający i otrzymujący piłkę zamieniają się miejscami.

Jeżeli chodzi o zawodników drużyny broniącej się, to ich głównymi zadaniami są: jak najszybszy pressing na piłkę, asekuracja partnerów oraz atak na zawodnika, który w najbliższym czasie będzie w jej posiadaniu.

Korzyści:
Gra taktyczna doskonali u piłkarzy "czucie" piłki, ich współpracę w grupach dwu-,trzy-, czy czteroosobowych. Jeżeli chodzi o defensywę, to podczas niej piłkarze pracują nad indywidualnym bądź zespołowym kryciem w grupach bądź formacjach.