Horst Wein w środowisku określany jest mianem "trenera trenerów". Pracował jako konsultant w Barcelonie, Interze Mediolan, Milanie, czy Arsenalu. Podczas kongresu All About Football opowiedział Extra Time o tym, co jego zdaniem decyduje o sukcesach w futbolu.

>>> Zobacz pierwszą część rozmowy z Horstem Weinem!

Zdaniem Weina, w każdym kraju można wychować generację zdolnych piłkarzy. – Dzieci na całym świecie są takie same. Trzeba je tylko odpowiednio stymulować – zaznaczył.

Według niego, o sukcesach nie musi decydować ilość populacji w danym państwie. posiłkuje się przykładem z pracy z hokeistami. – W Hiszpanii w 1992 roku udało nam się stworzyć drużynę, która zdobyła złoty medal olimpijski w hokeju na trawie. Mieliśmy wtedy zaledwie 500 zawodowych piłkarzy, a rywalizowaliśmy z krajami, którzy mieli ich ponad milion – podkreślił.

Horst Wein był mentorem i miał wpływ na pracę ponad 11 000 trenerów z 54 krajów. Jest autorem 34 książek oraz niezliczonej liczby artykułów. Jedna z jego książek "Developing Youth Football Players" została oficjalnym podręcznikiem Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej i rozeszła się w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy.

Wein przez wiele lat pracował jako trener hokeja na trawie, ale potem rozpoczął pracę z piłkarzami. Był konsultantem m.in. w: FC Barcelona, Interze Mediolan, AC Milan, Arsenalu Londyn, Leeds United, Schalke 04 Gelsenkirchen, Bayerze Leverkusen, Villarreal CF, a także w Hiszpańskim, Angielskim, Niemieckim, Szkockim, Duńskim oraz Fińskim Związku Piłki Nożnej.