Dobre wyprowadzenie kontrataku może znacznie przybliżyć drużynę do zdobycia bramki. Odpowiednie ćwiczenie prezentuje Jacek Zieliński, trener reprezentacji Polski U20.

Nazwa ćwiczenia: gra taktyczna doskonaląca wyprowadzanie kontrataku

Kategoria wiekowa: A 17-18

Opis ćwiczeń:
Ćwiczenie toczy się na wyznaczonym polu gry. Zawodnicy dzieleni są na dwa siedmioosobowe zespoły. Zadaniem jednego z zespołów (5 zawodników w obrębie wyznaczonego pola gry i dwóch stoperów) jest utrzymanie się jak najdłużej przy piłce. Druga drużyna (4 zawodników w obrębie wyznaczonego pola gry, jeden zawodnik (nr 9), który przeszkadzał stoperom w rozegraniu piłki i dwóch skrzydłowych, którzy uczestniczyli w grze tylko w fazie atakowania).

Zadaniem zespołu broniącego, po przechwycie, było znalezienie podaniem jednego z trzech zawodników poza obrębem gry. Priorytetem było zagranie do najbardziej wysuniętego zawodnika (nr 9).

Zadaniem zespołu broniącego po stracie piłki było wywarcie presji na przeciwniku i uniemożliwienie wykonywania dobrych podań do zawodnika nr 9 i skrzydłowych.

Korzyści:
Gra taktyczna doskonali zachowanie piłkarzy zarówno w momencie wyprowadzania kontrataków, jak i w sytuacji, kiedy trzeba je neutralizować.