Okresy przygotowawcze w polskiej piłce nożnej, w wydaniu profesjonalnym, są coraz krótsze. Jak powinno wyglądać przygotowanie specjalistyczne podczas zajęć? Oto dziesięć gier zadaniowych, które na łamach magazynu "Trener" przedstawił Tomasz Kafarski, obecny szkoleniowiec Olimpii Grudziądz.

W 2011 roku w KS Lechia Gdańsk okres przygotowawczy do rundy wiosennej składał się tylko z 56 jednostek treningowych (siedem tygodni). Na początku okresu przygotowawczego przeprowadzono badania wydolnościowe, badania krwi (morfologia, minerały, kinaza) oraz testy psychologiczne. Wyniki badań pozwoliły obrać właściwy kierunek pracy podczas okresu przygotowawczego oraz zindywidualizować pracę zawodników.

Układając plan okresu przygotowawczego wzięto po uwagę krótki czas trwania rundy wiosennej (trzy miesiące) oraz dużą liczbę meczów w pierwszych trzech tygodniach okresu startowego (sześć meczów). W trakcie podokresu przygotowania ogólnego odbyło się 25 jednostek treningowych, zespół odbył jeden obóz sportowy i rozegrał cztery mecze sparingowe. Na podokres przygotowania specjalnego złożyło się 31 jednostek treningowych, oraz pięć meczów sparingowych. Podczas tego podokresu w zakresie przygotowania motorycznego, główny nacisk położono na wytrzymałość szybkościową, szybkość, siłę maksymalną, moc, koordynację ruchową i skoczność. Przygotowanie specjalistyczne oparte było (obok gier kontrolnych) na zestawie ćwiczeń i gier taktycznych, które stanowią treść niniejszego tekstu.

(fot. magazyn Trener)
1. Gra taktyczna 9x9

Cel gry:
Ofensywa

Doskonalenie wprowadzenia piłki do środkowych pomocników (faza II) i przejście do ataku szybkiego po podaniu prostopadłym do napastnika i wyjściu na pozycje skrzydłowych lub ofensywnych pomocników. Przejście do gry 3x2.
Defensywa
Odpowiednia współpraca ukierunkowana na atak, na zawodnika z piłką, z asekuracją i odcięciem od podania prostopadłego do napastnika, a po odbiorze piłki przejście do szybkiej transmisji i doprowadzenie do gry 2x3.

(fot. magazyn Trener)
2. Gra taktyczna 9x9

Cel gry:
Ofensywa
Doskonalenie wprowadzenia piłki do środkowych pomocników (faza II) i przejście do ataku szybkiego po podaniu prostopadłym do napastnika i wyjściu na pozycje skrzydłowych lub ofensywnych pomocników. Przejście do gry 4x3.
Defensywa
Odpowiednia współpraca ukierunkowana na atak, na zawodnika z piłką, z asekuracją i odcięciem od podania prostopadłego do napastnika, a po odbiorze piłki przejście do szybkiej transmisji i doprowadzenie do gry 3x4.

3. Gra taktyczna 11x11

Cel gry:
Doskonalenie współpracy w defensywie i ofensywie w poszczególnych sektorach boiska, z uwzględnieniem zasad gry w systemie 1-4-3-3.

(fot. magazyn Trener)
4. Gra taktyczna 11x11


Cel gry:

Ofensywa
Zieloni – doskonalenie rozegrania piłki w ataku pozycyjnym (gra 8x6) z częstą zmianą strony przez defensywnych pomocników grających z głębi, z wykorzystaniem aktywnie grających bocznych obrońców. Doprowadzenie do fragmentu gry w bocznej strefie boiska umożliwiającego, po podaniu prostopadłym, dośrodkowanie i strzał na bramkę.
Biali – po odbiorze piłki, szybkie wprowadzenie piłki po podaniu prostopadłym do jednego z czterech zawodników i zakończenie akcji wg kanonów kontrataku.
Defensywa
Zieloni – po stracie piłki natychmiastowy odbiór piłki i uniemożliwienie wyjścia do ataku szybkiego (pressing wysoki).
Biali - doskonalenie, współpraca w grze w pressingu niskim i uniemożliwienie zdobycia bramki przez przeciwnika będącego w przewadze liczebnej.

(fot. magazyn Trener)
5. Gra taktyczna 11x11

Cel gry:
Ofensywa

Zieloni – doskonalenie rozegrania piłki w ataku pozycyjnym (8x7) z częstą zmianą strony przez defensywnych pomocników grających z głębi, z wykorzystaniem aktywnie grających bocznych obrońców. Doprowadzenie do fragmentu gry w bocznej strefie boiska umożliwiającego, po podaniu prostopadłym, dośrodkowanie i strzał na bramkę.
Biali – po odbiorze piłki, szybka transmisja i wprowadzenie piłki po podaniu prostopadłym do jednego z czterech zawodników i zakończenie akcji wg kanonów kontrataku.
Defensywa
Zieloni – po stracie piłki natychmiastowy odbiór piłki (pressing wysoki) i uniemożliwienie wyjścia do ataku szybkiego.
Biali - doskonalenie, współpraca w grze w pressingu niskim i uniemożliwienie zdobycia bramki przez przeciwnika.

(fot. magazyn Trener)
6. Gra taktyczna 11x9

Cel gry:
Ofensywa
Zieloni – doskonalenie rozegrania piłki w ataku pozycyjnym (8x6) z częstą zmianą strony przez defensywnych pomocników grających z głębi, z wykorzystaniem aktywnie grających bocznych obrońców. Doprowadzenie do małej gry ukierunkowanej na podania prostopadłe, dośrodkowania i strzały na bramkę.
Biali – po odbiorze piłki, szybka transmisja i podanie prostopadłe do jednego z czterech zawodników i zakończenie akcji wg kanonów kontrataku.
Defensywa
Zieloni – po stracie piłki natychmiastowy odbiór piłki i uniemożliwienie kontrataku (pressing wysoki).
Biali - doskonalenie, współpraca w grze w pressingu niskim i uniemożliwienie zdobycia bramki przez przeciwnika.

(fot. magazyn Trener)
7. Gra taktyczna 9x8

Cel gry: podział na strefy w ataku pozycyjnym
Ofensywa
Doprowadzenie w bocznych sektorach do małej gry (maksymalnie 3x3) i asekuracja, po włączeniu się bocznego obrońcy, przez dwójkę pomocników ze środkowego sektora boiska. Gdy piłka znajduje się w sektorze lewym, prawy sektor powinien być wolny (bez zawodników).
Defensywa
Współpraca w grze obronnej dwóch formacji: obrony (czterech zawodników) i pomocy (trzech zawodników).

(fot. magazyn Trener)
8. Gra zadaniowa (4+2)x(4+2)

Cel gry: doskonalenie utrzymania się przy piłce, przy częstym stosowaniu podań prostopadłych i zmiany stron gry
Zasady gry: gra 4x4 z wykorzystaniem neutralnych (zamiana miejsca po podaniu piłki do neutralnego). Gra na dwa kontakty z piłką. Drużyna zdobywa punkt po przeniesieniu ciężaru gry od jednego neutralnego do drugiego, po wymianie minimum trzech podań w środku.


(fot. magazyn Trener)
9. Gra zadaniowa (6+6)x6

Cel gry: doskonalenie gry 6x6 z ograniczoną liczbą kontaktów (np. na dwa kontakty) na małej przestrzeni. Drużyna posiadająca piłkę ma sześciu pomocników ustawionych na zewnątrz pola gry, z którymi może wymieniać podania, np. bez przyjmowania piłki. Możliwe liczne warianty modyfikujące pole gry, jak sposób komunikacji między piłkarzami.(fot. magazyn Trener)
10. Gry zadaniowe: 6x3 oraz 4+1x3

Cel gier: doskonalenie gry z ograniczoną liczbą kontaktów na małej przestrzeni w przewadze liczebnej 6x3 (gra po lewej stronie) lub 5x3 (gra po prawej stronie), przy założeniu w grze 5x3, że zawsze jeden z piątki znajduje się w centrum pola gry.

Pobierz magazyn "Trener"!