Współpraca w linii obrony musi być bardzo płynna, żeby zawodnicy nie popełniali błędów. W jaki sposób piłkarze mogą się uczyć gry strefą? Przedstawia to Robert Wójcik, trener reprezentacji Polski U16 i U17.

Nazwa ćwiczenia: nauka gry strefą w obronie

Kategorie wiekowe: B15-16, A 17-18

Opis ćwiczeń:
W pierwszym ćwiczeniu czwórka zawodników ofensywnych miała za zadanie wprowadzać piłkę w odpowiednie strefy boiska – z lewej i prawej strony, a także środkiem boiska. Od zadań piłkarzy broniących należał atak na zawodnika z piłką oraz właściwa asekuracja ze strony pozostałych partnerów.

Należy pamiętać, żeby zawodnicy zachowywali między sobą odpowiednie odległości, tworzyli właściwą linię asekuracji – podkreślił Wójcik.

W drugim ćwiczeniu zawodnicy ćwiczyli interwencje całego bloku obronnego przeciwko dwóm napastnikom, którzy otrzymywali piłkę od partnerów. Zadaniem piłkarzy broniących był atak na zawodnika z piłką, a także jak w pierwszym ćwiczeniu właściwa asekuracja ze strony pozostałych partnerów.

Aby blok defensywny dobrze funkcjonował, żaden z zawodników nie może się wyłączyć z gry obronnej. Nie może "przysnąć", bo jeden błąd powoduje łańcuszek kolejnych błędów – zaznaczył trener.

Pod koniec zajęć przeprowadzona została gra, w której wzięło udział sześciu zawodników atakujących, którzy mieli przeciwko sobie czterech obrońców i bramkarza. Piłkarze ofensywni mieli budować ataki według wyuczonych schematów i własnej inwencji, natomiast obrońcy ćwiczyli obronę strefową.

Korzyści:
W trakcie ćwiczeń zawodnicy doskonalą współpracę i komunikację w bloku defensywnym przy obronie strefowej.