W trakcie meczu bez mrugnięcia okiem trzeba wykorzystywać wszelkie nadarzające się okazje na strzelenie gola. Marcin Dorna, trener reprezentacji U21, prezentuje grę, która pozwoli doskonalić zachowanie w sytuacjach bramkowych.

Nazwa ćwiczenia: gra szkolna sześciu na sześciu w ustawieniu 1-2-1-2

Kategorie wiekowe: B 15-16, A 17-18

Opis ćwiczeń:
W ćwiczeniu biorą udział dwie sześcioosobowe zespoły. Pole gry dostosowane jest do ilości piłkarzy. Zawodnicy grają w ustawieniu 2-1-2 – zbliżonym do tego w jakim mogą funkcjonować w danej strefie w trakcie meczu.

Celem gry jest doskonalenie uderzeń do bramki. Ze względu na to, że pole gry nie jest duże, zawodnicy niemal cały czas znajdują się w sytuacjach bramkowych.

Wybierając zawodników na odpowiednie pozycje pamiętajmy o ich predyspozycjach i intensywności ćwiczenia. Czas gry i czas przerw musi być przez trenera starannie zaplanowany – zaznaczył Dorna.

Korzyści:
Zawodnicy doskonalą zachowanie w sytuacjach zbliżonych do warunków meczowych. Piłkarze pracują nad wykorzystywaniem sytuacji bramkowych, współpracą z kolegami z drużyny na małym polu gry oraz nad tym, jak radzić sobie z presją rywala.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube

Chcesz współtworzyć Extra Time? Zaproponuj temat kolejnych materiałów wideo. Wyślij nam maila na extratime@tvp.pl.