Momenty gry w przewadze lub osłabieniu mogą być kluczowe w trakcie spotkań. Jak się do nich przygotować? Bartłomiej Zalewski, trener reprezentacji U15, prezentuje odpowiednie ćwiczenie techniczno-taktyczne.

Nazwa ćwiczenia: doskonalenie rozgrywania akcji ofensywnych w przewadze 4 na 3

Kategorie wiekowe: B 15-16, A 17-18

Opis ćwiczeń:
Zespół podzielony jest na cztery grupy – dwie grupy stanową obrońcy, a dwie grupy piłkarze ofensywni.

Ćwiczenie rozpoczyna bramkarz wyrzutem piłki do jednego z zawodników, którzy wbiegają na boisko zza linii końcowej. Następnie zawodnik przy piłce wykonuje podanie po ziemi lub podanie "półgórne" do najbardziej wysuniętego zawodnika drużyny (grającego na pozycji napastnika). Zawodnik ten ma za zadanie utrzymać się przy piłce i poczekać na kolegów z drużyny. Razem z nimi rozgrywa akcję ofensywną w przewadze 4 na 3.

Szczególnie zwracamy uwagę na sposób, w jaki zawodnicy chcą rozwiązać akcję. Czy to przez podanie z obiegnięciem, podanie prostopadłe do napastnika, czy poprzez próbę uderzenia zza pola karnego – zaznaczył Zalewski.

Korzyści:
Zawodnicy doskonalą zachowanie w sytuacjach zbliżonych do warunków meczowych. Zawodnicy ofensywni pracują nad skutecznym zakończeniem akcji podczas gry w przewadze. Z kolei obrońcy ćwiczą, w jaki sposób radzić sobie z bardziej liczną grupą rywali.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube

Chcesz współtworzyć Extra Time? Zaproponuj temat kolejnych materiałów wideo. Wyślij nam maila na extratime@tvp.pl.