Piłka to prosta gra - podaj i wyjdź na pozycję. Ale jak to trenować? Były dyrektor akademii FC Barcelona Carles Romagosa Vidal demonstruje ćwiczenie na orientację i szukanie wolnej przestrzeni na boisku. A więc zobaczcie jak to się robi w La Masii.

Nazwa ćwiczenia: ćwiczenie na orientację

Kategorie wiekowe: D 11-12, C 13-14

Opis ćwiczeń:
Ćwiczenie toczy się na wyznaczonym polu gry. Jest ono podzielone na cztery sektory. Piłkarze dzielą się na dwie drużyny. Dodatkowo w w zajęciach biorą udział zawodnicy neutralni.

Zawodnik posiadający piłkę rozpoczyna ćwiczenie zagrywając piłkę do jednego z kolegów, który znajduje się w innym sektorze boiska. Po wykonaniu podania zawodnik przemieszcza się do pierwszego wolnego sektora, w którym nie ma zawodników jego drużyny. Zawodnicy drugiej drużyny starają się im uniemożliwić wymianę piłki.

W ćwiczeniu bierze udział jeden zawodnik neutralny, który gra z drużyną, która akurat posiada piłkę. Nie wolno też zapominać o bramkarzach. Oni także powinni doskonalić grę nogami.

Korzyści:
Zawodnicy doskonalą podania na małej przestrzeni pod presją rywali. W tym ćwiczeniu pracują również nad orientacją przestrzenną w związku ze zmianą sektorów po podaniu, a bramkarze doskonalą wprowadzanie piłki do gry.

Materiał został nagrany podczas Międzynarodowej Konferencji Dla Trenerów i Nauczycieli Wychowania Fizycznego w Radomiu.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube

Chcesz współtworzyć Extra Time? Zaproponuj temat kolejnych materiałów wideo. Wyślij nam maila na extratime@tvp.pl.