Podczas treningów niezwykle istotne jest wypracowywanie schematów, które potem można wykorzystać w trakcie spotkań. Podczas zgrupowań kadry U21 prowadzonej przez Marcina Dornę piłkarze pracują m.in. nad podaniami i odpowiednim poruszaniem się po boisku.

Nazwa ćwiczenia: doskonalenie podań i poruszania się po boisku

Kategoria wiekowa: A 17-18

Opis ćwiczeń:
W wyznaczonym polu gry poruszają się trzej zawodnicy. Piłkarze występujący na pozycjach środkowych pomocników (oznaczeni numerami 6, 8 i 10) ustawiają się odpowiednio względem dwóch środkowych obrońców, którzy rozpoczynają ćwiczenie wymieniając między sobą kilka podań. Kiedy trójka zawodników ustawi się na odpowiednich pozycjach w polu gry, obrońcy wprowadzają piłkę do gry. Jeżeli jest taka możliwość, to następuje zagranie do jak najdalej wysuniętego zawodnika ze wspomnianej trójki.

Bardzo istotnym elementem w tym ćwiczeniu są zawodnicy, którzy wykonują obieg na zewnątrz wyznaczonego pola gry. To zawodnicy, którzy w sytuacji meczowej zachowują się tak, jak boczni pomocnicy lub boczni obrońcy – zaznaczył Dorna.

Korzyści:
Dzięki ćwiczeniu piłkarze pracują nad odpowiednim poruszaniem się po boisku. Wypracowanie odpowiednich schematów rozegrania piłki przełoży się potem na lepszą płynność gry w trakcie spotkań.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube