Jak wygląda szkolenie młodzieży w Slavii Praga? Okazję, żeby się o tym przekonać mieli niedawno piłkarze Broni Radom, którzy ćwiczyli pod okiem trenerów z jednego z najbardziej znanych czeskich klubów. Oto jedna z zabaw, w której uczestniczyli.

Nazwa ćwiczenia: zabawa w kółko i krzyżyk

Kategorie wiekowe: F 7-8, E 9-10, D 11-12

Opis ćwiczeń:
Drużyna podzielona jest na dwie kilkuosobowe grupy. Trenerzy na wyznaczonym polu układają szesnaście znaczników w kwadrat. Na sygnał z każdej grupy startują kolejno piłkarze z koszulkami w rękach. Zadaniem każdego z nich jest położenie koszulki na jednym ze znaczników. Biegnąc na koniec rzędu, musi "przybić piątkę" z następnym w kolejności kolegą.

Gdy każdy zespół ułoży cztery koszulki, kolejni piłkarze mogą przekładać po jednej koszulce na inny znacznik. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ułoży cztery koszulki w jednym rzędzie.

Trenerzy mogą stosować różne warianty zabawy: z elementami panowania nad piłką, z elementami sprawnościowymi lub z oddaniem strzału na bramkę. Można je zobaczyć w materiale wideo.

Korzyści:
Zawodnicy w trakcie ćwiczenia rozwijają przede wszystkim cechy motoryczne. Stosując różne warianty ćwiczenia, piłkarze pracują nad techniką, a także muszą być skoncentrowani na płynnym wykonaniu dwóch czynności. To stymuluje produkcję szarych komórek w mózgu.

Materiał został nagrany podczas Międzynarodowej Konferencji Dla Trenerów i Nauczycieli Wychowania Fizycznego, której pomysłodawcą był Victor Schejbal, trener grup młodzieżowych Slavii Praga.

Masz problem z obejrzeniem wideo? Zobacz je na naszym kanale YouTube