Biodro strzelające – to potoczna nazwa zapalenia kaletki krętarza większego. Z czego ono wynika i jak wygląda leczenie? Opowiada o tym dr Michał Drwięga, ortopeda Carolina Medical Center.

Czym jest kaletka? – Możemy ją porównać do malutkiego zbiorniczka, na przykład takiego, jak woreczka do pakowania kanapek, wypełnionego niewielką ilością wody. Jeżeli taki woreczek znajduje się pomiędzy dwoma powierzchniami, to bardzo łatwo się ślizga. Jedna z nich, bardzo duża znajduje się nad krętarzem większym kości udowej. W tym miejscu przebiega pasmo biodrowo-piszczelowe. Kaletka zabezpiecza tą strukturę przed uszkadzaniem podczas ruchów biodra – wytłumaczył Drwięga.

Co dzieje się, kiedy dochodzi do patologii? – Pojawia się ból w obrębie wystającej części biodra, niemożność chodzenia i biegania – opisał. – Do zapalenia czasem może dojść samoistnie, może ono wynikać z przeciążenia, z przetrenowania, z małej elastyczności pasma biodrowo-piszczelowego albo ze względu na uraz bezpośredni – kopnięcie, upadek na biodro – zaznaczył.

Jak wygląda leczenie zapalenia kaletki krętarza większego? – Na początku potrzebna jest właściwa diagnoza. Należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, przeprowadzić badanie USG. Przy tej okazji można podać lek znieczulający i działający przeciwzapalnie. To nie będzie jednak leczenie docelowe. Stosuje się leki przeciwzapalne, odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne, w celu rozciągnięcia pasma biodrowo-piszczelowego i fizykoterapeutyczne w celu zmniejszenia stanu zapalnego – powiedział Drwięga.

Dolegliwości są uciążliwe, ale łatwo się je leczy. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze stanem przewlekłym, to wtedy pozostaje jedynie leczenie operacyjne – dodał.

Michał Drwięga – specjalista ortopedii i traumatologii sportowej, Centrum Leczenia Urazów Sportowych (CLUS), Carolina Medical Center